سبد خرید شما خالی می باشد.
0
تاریخچه ورق گالوانیزه

ابداع روش گالوانیزه به بیش از 300 سال پیش بر می‌گردد؛ هنگامی که یک شیمی‌دان پس از فرو بردن یک قطعه آهن داخل روی مذاب متوجه درخشش بیشتر آهن شد. این اولین قدم در پیدایش فرایند گالوانیزه کردن بود. شیمی‌دانی به نام پی.جی مالوین در مقاله‌ای که در سال ۱۷۴۲ به آکادمی سلطنتی فرانسه ارائه کرد، توضیح داد که چگونه آهن در غوطه‌ور شدن داخل روی پوشش داده می‌شود و یک لایه محافظتی سطح آهن را می‌پوشاند. اولین کاربرد استفاده از روی مذاب به عنوان یک پوشش محافظ ارزان‌قیمت در تولید ظروف خانگی بود که در نیمه دوم قرن هجدهم میلادی در بخش‌هایی از فرانسه بسیار شناخته شده و پرمصرف بود. حدود صد سال بعد، یعنی در سال ۱۸۳۶، فردی به نام سورل در فرانسه اولین اختراع خود را در خصوص پوشش فولاد با فرو بردن آهن در روی مذاب به منظور ایجاد یک پوشش محافظتی ثبت کرد. علاوه بر ثبت اختراع سورل در سال 1836، ویلیام کرافورد بریتانیایی نیز در سال ۱۸۳۷ چیزی مشابه با اختراع سورل را ثبت کرد. همچنین در سال ۱۸۴۴، از گالوانیزه برای ساخت راه‌آهن در یکی از شهرهای ولز به نام پمبروک داک استفاده شده است. از آن موقع تا سال 1850، انگلیس سالانه 10 هزار تن روی برای محافظت از آهن استفاده می‌کرد.

درباره ورق گالوانیزه

امروزه ورق گالوانیزه در ساخت و ساز، حمل و نقل، کشاورزی، انتقال نیرو و عملا هر جایی که حفاظت از آهن در برابر خوردگی، زنگ زدگی مطرح می‌شود، قابل مشاهده است. روش‌های مختلفی برای گالوانیزه کردن وجود دارد که هر یک عملکرد و ویژگی‌های منحصر به فرد خود را دارند.
ورق گالوانیزه گرم پرکاربردترین و به صرفه‌ترین روش گالوانیزه کردن است. همانطور که از نامش پیداست، این روش شامل فرو بردن فولاد در روی مذاب می‌شود. در این روش قطعات آهن که ابتدا تمیز شده‌اند در یک حوضچه روی مذاب با دمای حدود 460 درجه سانتی‌گراد غوطه‌ور می‌شوند. پس از خارج کردن فلز از حوضچه روی مذاب، روی خالص به اکسیژن محیط واکنش نشان می‌دهد و اکسید روی ایجاد می‌شود. سپس، اکسید روی با دی اکسید کربن واکنش نشان می‌دهد و کربنات روی ایجاد می‌گردد.
گالوانیزه الکتریکی یکی دیگر از روش‌های گالوانیزه کردن است. در این روش از جریان الکتریکی در محلول الکترولیت برای انتقال یون‌های روی به فلز استفاده می‌شود. یون‌های روی که بار مثبت دارند کاهش پیدا می‌کنند و در مواد باردار رسوب می‌کنند. این عمل یک پوشش ضخیم دقیق و یکنواخت را بر سطح آهن ایجاد می‌کند.

درباره ورق گالوانیزه

مزایای ورق گالوانیزه

بادوام
روکش گالوانیزه یکی از مقاوم‌ترین محافظت‌های ایجاد شده برای فلزات در برابر خوردگی را فراهم می‌کند که همین امر باعث افزایش روز افزون ورق‌های گالوانیزه در صنایع مختلف می‌شود.

مقرون به صرفه
با بهره‌گیری از ورق گالوانیزه دیگر نیازی به رنگ آمیزی و عایق بندی فولاد نیست. علاوه بر این، همانطور که اشاره کردیم گالوانیزه طول عمر محصولات فلزی را افزایش می‌دهد که باعث جلوگیری از خرید مجدد محصول مورد نظر می‌گردد.

روکشی قابل اعتماد
گالوانیزه با هر شرایط محیطی سازگار است. با توجه به اینکه در فرایند گالوانیزه روی بخشی از فولاد می‌شود، پوشش بدست آمده قابل تخریب نیست.

شما می‌توانید انواع ورق گالوانیزه را در ابعاد و مقادیر مختلف از طریق فروشگاه اینترنتی آهن تاپ تهیه کنید. متخصصان ما در بزرگ ترین بورس انواع ورق گالوانیزه به شما کمک می‌کنند تا خریدی آسان ومطمئن را تجربه کنید و ورق گالوانیزه را در کمترین زمان ممکن در محل مورد نظر تحویل بگیرید.

نوشتن دیدگاه