سبد خرید شما خالی می باشد.
0
جدول اشتال ناودانی

از فاکتورهای مهم در تصمیم گیری برای انتخاب مقاطع فولادی، قیمت ورق گالوانیزه، ناودانی، میلگرد، ورق سیاه و روغنی و سایر مقاطع فولادی مورد استفاده است تا در نهایت پروژه از نظر اقتصادی به صرفه باشد. به کمک جدول اشتال می توان بهترین مقاطع از نظر وزن و هزینه را برای مصارف مورد نظر خود پیدا کرد. جدول اشتال نامی آشنا برای مهندسین و طراحان در عرصه ساختمان سازی بوده که حاوی اطلاعات دقیقی در زمینه سازه های مختلف از جمله ناودان ها است. جدول اشتال ناودانی همواره یک مرجع در طراحی ناودان های UPN به حساب می آید. ما در این مقاله شما را با جدول اشتال ناودانی بیشتر آشنا می کنیم. پس با ما همراه باشید.

جدول اشتال چیست

جدول اشتال (Stahlbau Profile)، نوشته خانم اشنایدر بورگر آلمانی، نام کتابی است که در آن اطلاعات دقیقی در مورد پروفیل ها (مقاطع فولادی) ساختمانی در قالب جداولی ارائه شده است. این اطلاعات بر اساس استاندارد کشور آلمان هستند. جدول اشتال ابزاری کاربردی برای مهندسین به حساب می آید و در آن اندازه گیری های دقیق مهندسی در طراحی ناودانی های UPN، تیرآهن ها، میلگردها و نبشی ها و... آمده است.

جدول اشتال ناودانی چیست

یکی از جداول موجود در کتاب اشتال جدول اشتال ناودانی است. در خرید ناودانی با دو نوع ناودانی سبک و سنگین مواجه می شوید که ناودانی سنگین اشاره به نوعی دارد که مطابق موازین جدول اشتال ساخته شده است. این جدول به شما مقادیر استاندارد ناودانی هایی با بال های داخلی شیب‌دار و نیز دارای بال های موازی را ارائه می کند.
همانطور که می دانید محاسبه وزن ناودانی به دلیل متفاوت بودن ضخامت اجزا و نیز انحنا مقداری مشکل است. رجوع به جدول اشتال ناودانی وزن هر یک از انواع ناودانی ها را به طور دقیق به شما می دهد. برخی از علائم به کار رفته در جدول عبارتند از: حرف h به معنای ارتفاع مقطع فولادی، d قطر، p محیط، b عرض مقطع فولادی، s ضخامت جان مقطع، t ضخامت بال، r شعاع گوشه اتصال بال و جان مقطع، Hh ارتفاع مقطع پس از برش.

جدول اشتال ناودانی چیست

جدول اشتال-ویژگی های مقطع، داده های استاتیک

در زمان خرید مقاطع فولادی مختلف از جمله انواع ورق روغنی و سیاه، ورق آجدار، قوطی، ناودانی، میلگرد و ... بایستی جدول اشتال مربوط به آن را تهیه کنید، زیرا تولید کنندگان مختلف تولیداتی با مشخصات مختلف دارند که بر هزینه و کیفیت نهایی محصول تاثیرگذار است.