سبد خرید شما خالی می باشد.
فرمینگ

فرمینگ یکی از عملیات رایج بر روی فولاد است که در صنعت فلز اهمیت زیادی دارد. فرمینگ به شکل دهی ورق‌های فلزی گفته می‌شود به این صورت که ورق‌ها با حرارت مستقیم یا القایی گرم می‌شوند سپس به کمک قالب‌ها، شکل می‌گیرند. به این ترتیب ورق فلزی، به فرم مورد نظر در می‌آید. فرمینگ بر روی انواع ورق‌های فلزی از جنس استیل، گالوانیزه و … قابل اجرا است. فرمینگ به کمک شفت‌ها انجام می‌شود یعنی ورق‌های فولادی بین غلتک‌ها قرار گرفته و شبیه قالب مورد نظر فرم داده می‌شوند. می‌دانید صنایع فلز، پیشینه بسیار طولانی دارد و با شروع انقلاب صنعتی، نیاز به فولاد افزایش پیدا کرد چنانکه کارخانه‌های صنایع مادر خود به قطعات فلزی نیاز داشتند. بنابراین صنایع فلز هم متحول شدند و با استفاده از انواع دستگاه‌های پرس و … فولاد‌ها فرم‌دهی می‌شدند. بدیهی بود که تقاضا برای شکل دهی فلزات افزایش پیدا کرد و همین موضوع باعث شد تا راه حلی برای تولید بیشتر بوجود بیاید. روش نورد فرمینگ، این راه حل بود که با زمان و هزینه کمتر، فولاد‌ها را فرم‌دهی می‌کرد. عملیات فرمینگ به دو روش نورد سرد و نورد گرم، انجام می‌شود. اگر ورقی که قرار است فرم داده شود، ضخیم باشد لازم است ابتدا حرارت ببیند و برای همین از نورد گرم استفاده می‌شود و در مقابل اگر ورق فلزی ضخامت زیادی نداشته باشد نورد سرد برای فرم دهی مناسب است.

 فرمینگ ورق

فرمینگ ورق‌ فلزی و مخصوصاً فرمینگ ورق استیل در صنایع فولادی مورد توجه است زیرا استیل به دلیل خاصیت انعطاف پذیری و شکل‌گیری بالا، گزینه مناسبی برای عملیات فرمینگ است. به نظر می‌رسد که ورق استیل در سری‌های 400 و به‌ خصوص گرید 430 برای فرم دهی با عملیات فرمینگ، بهترین نوع ورق استیل است. به طور کلی فرمینگ ورق، نیازی به اپراتور و تکنسین های مستقیم ندارد و به همین دلیل، در هزینه‌ها صرفه جویی می‌شود و همچنین سرعت تولید افزایش می‌یابد. با استفاده از برنامه‌هایی که به دستگاه فرمینگ، داده می‌شود، عملیات اجرا می‌گردد و بدیهی است که بدون دخالت نیروی انسانی در فرآیند تولید به صورت مستقیم، نتیجه نهایی، دقیق‌تر و با‌کیفیت‌تر خواهد بود. یکی دیگر از گزینه‌های مناسب برای عملیات فرمینگ، ورق‌های گالوانیزه هستند، این ورق‌ها هم در نورد‌ گرم فرمینگ، به خوبی شکل می‌گیرند. فرم دهی ورق‌های گالوانیزه از یک جهت دیگر هم اهمیت دارد. هزینه تولید و فرم دهی این ورق‌ها نسبتاً پایین است در حالی که محصولات بدست آمده بسیار کاربردی هستند. کاربرد ورق‌های گالوانیزه که فرم دهی شده‌اند مخصوصاً در دکوراسیون‌های خارجی ساختمان‌ها و سقف‌های شیروانی رایج است. همچنین از این ورق‌ها برای طراحی المان‌های شهری هم استفاده می‌شود زیرا همان‌طور که گفتیم تولید این ورق‌ها مقرون به صرفه است و در برابر عوامل محیطی مقاومت و استحکام مناسبی دارند.

خدمات فرمینگ

خدمات رول فرمینگ

خدمات رول فرمینگ شامل فرم دهی ورق‌های فولادی به شکل مختلف در صنایع فلزی مرتبط، اجرا می‌شود. این فرم‌ها می‌توانند سینوسی یا مواج، ذوزنقه‌ای، ناودانی و … باشد. می‌توانید برای مشاهده انواع خدمات رول فرمینگ و تعرفه‌های آن به وب سایت شرکت آهن تاپ مراجعه نمایید. واضح است که وجود نیروی متخصص انسانی در خدمات رول فرمینگ به همراه ماشین آلات و دستگاه‌های پیشرفته، باعث تولید محصولات با کیفیت و استاندارد می‌شوند. همان‌طور که در قسمت‌های قبلی این مطلب اشاره کردیم، برای فرم دهی ورق‌های فلزی در نورد‌های فرمینگ، لازم است جنس و ضخامت ورق مورد توجه قرار بگیرد و بر اساس آن، نورد گرم یا سرد فرمینگ بر روی آن اجرا شود. گاهی اوقات در یک خط تولید برای فرم دهی به ورق‌های فولادی از چند نورد برای شکل دهی به فلز، استفاده می‌شود تا شکل نهایی دقیق و بدون نقص باشد. بنابراین می‌توانیم بگوییم که خدمات رول فرمینگ نیاز به دقت و تخصص بالایی دارد.

نوشتن دیدگاه