سبد خرید شما خالی می باشد.
0
جدول اشتال ورق

جدول اشتال که کتابی سودمند برای مهندسین به حساب می آید حاوی اطلاعات مفیدی در زمینه ابعاد مقاطع فلزی است. یکی از جدول های مفید این کتابچه جدول اشتال ورق است که به سادگی با ذکر دو پارامتر شما را به انتخاب ورق مناسب راهنمایی می کند. ما در این مقاله شما را با جدول اشتال ورق بیشتر آشنا می کنیم. پس با ما همراه باشید.

ورق چیست

ورق که نامی آشنا برای فعالان عرصه ساخت و ساز است اشاره به صفحات مسطح و یکنواختی دارد که دارای کاربردهای فراوانی در زمینه ساخت ساختمان و همچنین صنایع هستند. ورق ها ممکن است از فلزات یا آلیاژهای مختلفی ساخته شده باشند. خوب است بدانید که گاهی ورق را به روش نورد سرد تهیه می کنند که به آن ورق روغنی گفته می شود و گاهی به روش نورد گرم که آن را ورق سیاه می نامند.

جدول اشتال ورق چیست

کتاب اشتال نوشته یک نویسنده آلمانی است که در زمینه طراحی مقاطع متبحر بوده است. این کتاب اگرچه از نظر تعداد صفحات یک کتابچه به حساب می آید اما همواره یک راهنمای مفید در طراحی دقیق مقاطع تلقی می شود. در این کتاب پیرامون مقاطع مختلفی مانند نبشی، تیرهای I شکل جداولی ترسیم شده که یکی از آنها جدول اشتال ورق است. جدول اشتال ورق بر خلاف برخی دیگر از جداول اشتال مانند جدول ناودانی یا نبشی بسیار ساده تر است و در آن صرفا دو پارامتر یعنی میزان ضخامت و عرض ورق لحاظ شده است. هنگام خواندن جدول دقت شود که محور افقی نشان دهنده میزان ضخامت ورق است که با حرف s نشان داده می شود و بین پنج تا هشتاد را در بر می گیرد. محور عمودی نیز نشان دهنده میزان پهنای ورق بوده که با حرف b نشان داده می شود و در برگیرنده اعداد 160 تا 280 است. تمامی واحد ها بر اساس میلی متر است.

جدول اشتال ورق چیست

روش محاسبه وزن ورق

با استفاده از روش زیر می توانید وزن ورق را محاسبه کنید. توجه کنید که وزن حساب شده بر اساس استاندارد است و وزن واقعی ورق تابع نوع کارخانه تولید کننده آن است چرا که کارخانه ها مقداری تلرانس را در وزن ورق لحاظ می کنند.
فرمول محابسه وزن ورق فولاد نرم (Mild Steel):

وزن = طول * عرض* ضخامت * 0. 00000785

دقت شود که اعداد بر اساس میلی متر هستند.