سبد خرید شما خالی می باشد.
خمکاری

خمکاری از جمله عملیاتی است که بر روی ورق‌های فولادی انجام می‌شود و در صنعت فلزات اهمیت زیادی دارد. خمکاری ورق‌های فلزی برای تولید قطعات لازم برای صنعت الکترونیک، ساختمان‌سازی، ساخت کشتی، ساخت انواع ماشین آلات و … مورد نظر صنایع فولاد می‌باشد. در‌واقع خمکاری ورق فلزی، شامل فشار زیادی است که به ورق وارد می‌شود و با ایجاد خم، آن را زاویه‌دار می‌کند. البته این نکته را هم در نظر داشته باشید که میزان نیروی وارد شده به ورق برای خمکاری، بستگی به ضخامت و جنس ورق دارد. همچنین مهندسان تصمیم می‌گیرند هر ورق را بر اساس ویژگی‌های آن در چه دمایی خم کنند، چرا که برخی از ورق‌های فلزی باید در حرارت بالا، خمکاری شوند و برخی دیگر در دمای پایین‌تر. یکی از عناصری که در تعیین میزان دما برای انجام خمکاری تأثیر دارد، عنصر کربن می‌باشد. اگر میزان کربن در فولاد بیشتر از ۱/۲ درصد باشد، این ورق بایستی ابتدا گرم شده و بعد خمکاری شود. اگر در طی عملیات خمکاری، ماشین آلات به درستی کار نکنند یا تکنسین‌ها، دقت لازم را نداشته باشند ممکن است ورق فولادی دچار چین خوردگی شود یا حتی ترک خورده و بشکند. برای همین بسیار مهم است که تنظیمات ماشین‌های خمکاری، توسط مهندسان به دقت و بر اساس ضخامت و جنس ورق فلزی تعیین شود. 

خمکاری ورق

خمکاری ورق بر اساس جنس و ضخامت ورق فلزی متفاوت خواهد بود. برای مثال خمکاری ورق آلومینیوم، روی و ورق‌های آهنی در دمای بالا انجام می‌شود در حالی که بقیه موارد باید در دما‌های پایین‌تر خمکاری و زاویه‌دار شوند. در شرایط عادی انتظار می‌رود که بعد از خمکاری ورق، ضخامت ورق تغییری نکند. لازم به ذکر است که گاهی اوقات اگر خمکاری و زاویه‌دار کردن ورق فلزی، تحت فشار زیاد انجام شود، ضخامت ورق به دلیل کشش بین مولکولی تغییراتی داشته باشد. با این حساب می‌توانیم بگوییم که خمکاری ورق در موارد زیادی کاربرد دارد و برای دست پیدا کردن به شکل مورد نظر، فشار وارده،‌ متفاوت خواهد بود. همچنین از آنجایی که عملیات خمکاری نیاز به فشار زیادی دارد، از ماشین آلات اتوماتیک برای این کار استفاده می‌شود تا میزان دخالت دست انسان در آن کم باشد و ایمنی تکنسین‌ها تأمین گردد. با این حال دو نوع ماشین خمکاری دستی و اتوماتیک وجود دارند و در کارخانه‌ها و کارگاه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. بدیهی است که عملکرد ماشین‌های اتوماتیک خمکاری دارای ضریب خطای کمتری هستند و محصول بهتری تولید می‌کنند. همچنین از دستگاه‌های پرس خم مکانیکی و هیدرولیکی برای خمکاری ورق فولادی استفاده می‌شود.

خدمات خمکاری

 خدمات خمکاری

خدمات خمکاری در راستای ایجاد تغییر شکل در ورق فلزی انجام می‌شود. معمولاً خمکاری حول یک محور مستقیم انجام می‌شود. وقتی که قرار است ورق فلزی زیر دستگاه خمکاری قرار بگیرد قسمت مرکزی ورق زیر فشار زیادی قرار می‌گیرد و قسمت‌های خارجی‌تر، کشیده می‌شود. کشش و فشاری که در خلاف جهت یکدیگر هستند باعث می‌شوند نهایتاً ورق یا قطعه فلزی، تغییر شکل بدهد و یا اصطلاحاً خم شود. خدمات خمکاری به سه دسته تقسیم می‌شوند:

  1. خمکاری مستقیم
  2. خمکاری فلنج
  3. خمکاری منحنی شکل

خدمات خمکاری تنها زمانی با کیفیت خواهد بود که در نتیجه خمکاری،‌ ورق دچار ترک خوردگی نشود و ضخامت آن تغییری نکرده باشد زیرا گاهی پیش می‌آید که به دلیل محاسبات اشتباه یا عملکرد غیر استاندارد دستگاه، ورق فلزی به صورتی خم شود که در قسمت‌هایی دچار شکستگی گردد. شرکت آهن تاپ با ارائه خدمات استاندارد و با کیفیت خمکاری ورق، با استفاده از بهترین ماشین آلات و نیروی متخصص، محصولی به مشتریان تحویل می‌دهد که تمام ویژگی‌های لازم برای معرفی آن به عنوان یک محصول بی‌نقص را دارد. در این زمینه، سرعت، دقت، هزینه اقتصادی و زمان مد نظر شرکت آهن تاپ می‌باشد و محصول نهایی با صرف میزان معقولی از منابع به مشتری ارائه می‌شود.

 

نوشتن دیدگاه