سبد خرید شما خالی می باشد.
0
ُساندویچ پانل

ساندویچ پانل‌ها مصالحی هستند که از سه لایه تشکیل شده و وظیفه اصلی آن‌ها عایق‌کاری حرارتی است. نحوه قرارگیری لایه‌های ساندویچ پانل‌ها به گونه‌ای است که یک لایه نازک در بین دو لایه محکم قرار گرفته است. این پانل‌ها معمولا در مکان‌های کوچکی که قادر به تحمل سقف‌های بتنی نیستند، کاربرد دارند.
جنس لایه‌های به کار برده شده در پانل‌های ساندویچی از آلومینیوم بوده و بسیار قابل انعطاف هستند. استاندارد ضخامت ساندویچ پانل‌ها بین 2 الی 10 سانتی متر بوده و عرض آن بر حسب سفارش مشتری متغیر می‌باشد. وزن استاندارد این پانل‌ها نیز بین 25 الی 60 کیلوگرم بوده و نسبت به کامپوزیت‌های قدیمی بسیار سبک هستند.

انواع ساندویچ پانل

ساندویچ پانل‌ها بر اساس نوع کاربرد به دو نوع دیواری و سقفی دسته‌بندی می‌شوند.
ساندویچ پانل سقفی
پانل‌های سقفی همانطور که از نامشان پیداست در سقف‌ها اجرا می‌شوند. عرض تمامی پانل‌های سقفی ثابت بوده و در ابعاد 1.08 متر می‌باشند. طول این پانل‌ها بین 2 الی 12 متر و ضخامت آن‌ها از 5 الی 10 سانتی متر متغیر است. ساندویچ پانل‌های سقفی در مدل‌های سفالی و ذوزنقه‌ای عرضه شده که هر کدام دارای انواع ساده و پیچ مخفی می‌باشند.
ساندویچ پانل دیواری
این پانل‌ها در نمای ساختمان‌ها و دیواره‌ها اعمال می‌شوند. این پانل‌ها در عرض 1.15 متر و ضخامت 4 الی 8 سانتی متر تولید می‌شوند. طول پانل‌ها نیز بسته به سلیقه مشتری از 2 الی 12 متر متغیر است. این پانل‌ها در انواع مختلفی نظیر پیچ مخفی، ساده و شیاردار تولید و با قیمت‌های مختلفی به فروش می‌رسند. جنس ورق پانل‌های دیواری از آلومینیوم، روی و نوعی فولاد مخصوص می‌باشد.

لزوم استفاده از ساندویچ پانللزوم استفاده از ساندویچ پانل‌ها

از آنجایی که قیمت اجرای سقف‌های سنتی بسیار گران است، بهتر است از پانل‌های ساندویچی استفاده کرد. این پانل‌ها در برابر آتش سوزی و زلزله بسیار مقاوم هستند و عایق خوبی برای جلوگیری از انتقال صدا می‌باشند. از دیگر مزایایی که لزوم استفاده از ساندویچ پانل‌ها را ضروری می‌کند، قابلیت بازیافت آن‌هاست. همچنین، لایه‌های اعمال شده در این پانل‌ها عایق مناسبی برای جلوگیری از اتلاف انرژی بوده و تا حد زیادی هزینه‌های سوخت را کاش می‌دهند.

کاربرد ساندویچ پانل‌ها

به دلیل ویژگی‌های زیاد این پانل‌ها موارد استفاده از آن‌ها نیز بسیار زیاد بوده که در ادامه به مهمترین آن‌ها اشاره می‌کنیم:
استفاده در ساخت سالن‌ها و سوله‌های ورزشی
ساخت انواع کانکس‌ها و کاروان‌های سیار
استفاده در دیوارهای سردخانه
استفاده در اتاق‌های ایزوله
ساخت انواع سقف‌های ویلایی

کاربرد ساندویچ پانلنوسانات شدید بازار موجب شده است تا نتوانیم قیمت دقیقی برای پانل‌های ساندویچی تعیین کنیم. اما، با در نظر گرفتن عوامل موثر بر قیمت‌ها می‌توان رقم حدودی آن‌ها را برآورد کرد. به طور کلی، عواملی چون جنس ورق روکش، ضخامت فوم، چگالی فوم در هسته، ابعاد و وزن بر قیمت ساندویچ پانل‌ها تاثیرگذارند.


سخن پایانی
شاید دیگر تا چند سال آینده خبری از مصالح سنتی نظیر آجر و تیرچه‌ در صنعت ساختمان سازی نباشد؛ چراکه پیشرفت‌ها در عرصه تولید مصالح ساختمانی به سرعت در حال انجام است و سالانه مصالح جدید و منحصربفردی به منظور کاهش هزینه‌ها به بازار عرضه می‌شوند.