سبد خرید شما خالی می باشد.
0
ورق اسید شویی چیست

هنگامی که ورق های فولادی فرایند نورد گرم را سپری می کنند، مستعد پوسته شدن هستند. به طوری که اگر عملیات شیمیایی خاصی روی آنها صورت نگیرد کیفیت لازم برای استفاده و از همه مهمتر شرایط کافی را برای ارجاع به مرحله نورد سرد را نخواهند داشت. برای این که پوسته های ایجاد شده بر روی سطح ورق از بین بروند، فرایند اسیدشویی انجام می شود. در این فرایند ورق ها توسط اسید شستشو داده شده و سپس وارد دیگ آب می شوند. پس از ورود ورق ها به دیگ آب تمامی سطح آنها درون آب غوطه ور شده و ناخالصی های باقیمانده آن پاکسازی می شوند.

انواع اسیدشویی ورق

فرایند اسیدشویی به روش های مختلفی انجام می شود که در ادامه به مهمترین آنها اشاره خواهیم کرد:

  • اسیدشویی دسته ای: در این روش همانطور که از نامش پیداست ورق ها به صورت فله ای اسیدشویی می شوند. این ورق ها معمولا روی نوار نقاله قرار گرفته و از واحد اسدشویی عبور داده می شوند. پس از این که ورق ها با اسید شستشو داده شدند به اتاق پاکسازی برده می شوند. در این اتاق نیز تمام ناخالصی های آنها پاکسازی می شوند.
  • اسیدشویی ساکن: در اسیدشویی ساکن یا خمره ای به جای عبور ورق های از بخش حاوی اسید، این اسیدها هستند که به صورت متحرک به سطح آنها برخورد می کنند. درواقع در این روش تمامی ورق ها به صورت ساکن از سقف آویزان یا بر روی سطحی قرار داده شده و اسیدها مانند جوی آب از روی آنها رد می شوند. این روش معمولا در صنعت آبکاری کاربرد دارد. در صورتی اسیدشویی دسته ای و پیوسته مخصوص صنایع بزرگ هستند.
  • اسیدشویی پیوسته: در اسیدشویی پیوسته که نسبت به دو روش قبل کمی حرفه ای تر به نظر می رسد نوارهای فولادی مانند نایلون در جهت های افقی یا عمودی از میان مخازن اسید عبور می کنند. کارشناسان معتقدند که این روش بهترین گزینه برای اسیدشویی کردن فولادهای نورد گرم است.

انواع اسیدشویی ورق

کاربرد ورق اسیدشویی

ورق اسیدشویی در بسیاری از موارد کاربرد دارند که در ادامه به رایج ترین آنها اشاره می کنیم:

  • کاربرد در تولید پروفیل و انواع لوله
  • صنعت اتومبیل سازی: ساخت بدنه و چرخ ماشین
  • ساخت قطعات جانبی خودرو: رینگ و شاسی
  • کاربرد در تولید مخزن های گاز
  • فرمدهی مجدد در تولید محصولات گالوانیزه

مزایای اسیدشویی 

از زمانی که اسیدشویی به یکی از بخشهای اصلی در صنعت فولاد تبدیل شده توانسته بسیاری از مشکلات را حل کند. به فرض مثال قبل از انجام اسیدشویی بسیاری از ورق های فولادی در برابر اکسیژن از خود واکنش نشان داده و خیلی زود پوسته پوسته می شدند. از دیگر مزایای استفاده از اسیدشویی می توان به افزایش طول عمر ورق های فولادی و همچنین صرف اقتصادی این کار اشاره کرد. به طوری که با کمترین هزینه می توان طول عمر ورق ها را افزایش داد. اسیدشویی باعث می شود تا تمامی اکسیدهای ورق از بین رفته و سطح آن کاملا پاکیزه شود. همچنین این امر موجب می شود تا دیگر از تانک های بزرگ برای شستشوی ورق های فولادی استفاده نشود.