سبد خرید شما خالی می باشد.
0
قیمت جهانی ورق سیاه

پیش از بررسی قیمت جهانی ورق سیاه، به معرفی ورق سیاه می پردازیم. ورق سیاه در واقع ورق هایی ساخته شده از فولاد هستند که طی فرایند نورد گرم تولید می شوند. این نوع ورق ها بعد از طی کلیه ی فرایند ها به رنگ مات یا کدر در می آیند، به همین دلیل به آن ها ورق سیاه گفته می شود. می توان گفت ورق های سیاه دارای سطح روغنی یا گالوانیزه نیستند. کاربرد ورق سیاه بسیار گسترده است و بیشتر در ساختمان سازی و صنعت مورد استفاده قرار می گیرد. قیمت ورق سیاه از مسائل مهم مورد توجه خریداران است. علاوه بر اهمیت دانستن قیمت ورق سیاه در داخل کشور، باید قیمت جهانی ورق سیاه را نیز مورد ارزیابی قرار داد. یکی از عوامل تاثیر گذار بر بازارهای داخلی کشور ها، قیمت ورق سیاه و فولاد است. ورق سیاه یکی از محصولات قرار گرفته در دسته ی آهن و فولاد است که قیمت تمام شده ی آن تحت تاثیر عواملی در داخل و خارج از کشور می تواند متغیر باشد. اطلاع از قیمت جهانی ورق سیاه یکی از موضوعات مهم خریداران و فروشندگان ورق سیاه است. این نوسانات قیمت می تواند در مواردی باعث سود آوری خریداران و فروشندگان شود و درشرایطی نیز برای افراد ضرر هایی را به دنبال داشته باشد. شما عزیزان می توانید برای مشاهده قیمت روز ورق سیاه به فروشگاه اینترنتی آهن تاپ مراجعه نمایید. 

قیمت ورق سیاه در بازار جهانی

قیمت ورق سیاه در بازار های داخلی

در این مقاله از آهن تاپ، پیش از بحث پیرامون قیمت جهانی ورق سیاه، به بررسی قیمت ورق سیاه برش خورده و رولی در بازار های داخلی می پردازیم. در شرایط کنونی کشور، حدودا 29 میلیون تن فولاد تولید می شود که کارخانه ی فولاد مبارکه سهمی 40 الی 50 درصدی از تولید فولاد در کشور دارد. شرکت های دیگری همچون شرکت ذوب آهن نیز 3 الی 4 میلیون تن فولاد تولید می کنند که در مقایسه با سهم تولیدی فولاد مبارکه بسیار اندک است. در نتیجه کارخانه ی فولاد مبارکه ی اصفهان یکی از کارخانه های مهم و تاثیر گذار در تولید فولاد محسوب می شود. حال به بررسی قیمت جهانی ورق سیاه و فاکتور های جهانی تاثیر گذار بر آن می پردازیم. ممکن است این سوال مطرح شود که مهم ترین و اصلی ترین تولید کنندگان فولاد و ورق سیاه در جهان چه کسانی هستند؟
فولاد تولید شده در جهان چیزی حدود 1 میلیارد و 800 میلیون تن است. از این میزان کشور چین دارای سهمی 55 درصدی است که اولین و بزرگترین تولید کننده ی فولاد و ورق سیاه جهان محسوب می شود. در رده ی دوم کشور هند قرار گرفته است که 6 درصد تولید کل فولاد جهان را به خود اختصاص داده است. سومین تولید کننده ی فولاد جهان نیز کشور ژاپن است. در بازار جهانی، کشور ایران سهم 1.5 درصدی تولید فولاد را به خود اختصاص داده است.

قیمت ورق سیاه در بازار های داخلی  

قیمت جهانی ورق سیاه تولیدی ایران

قیمت جهانی ورق سیاه در ایران، در واقع قیمت ورق سیاه صادراتی است. کشور ایران دارای تولیدات مازاد ورق سیاه است. در کشورمان ایران، علاوه بر این که ورق سیاه به اندازه ی کافی برای بازار های داخلی تولید می شود، مازاد آن به کشور های دیگر صادر شده و می تواند برای کشور ارز آوری داشته باشد. قیمت جهانی ورق سیاه تحت تاثیر عرضه و تقاضاست. در آغاز کرونا و به دلیل سیاست هایی که کشور ها در پیشگیری و درمان بیماری کرونا به کار گرفته بودند، قیمت جهانی ورق سیاه و فولاد روند افزایشی داشت. در شرایط کرونا بسیاری از کارخانه ها فعالیت خود را تعطیل و یا در شرایطی محدود کرده و در نتیجه تولید کلی فولاد کاهش یافته بود در نتیجه قیمت جهانی ورق سیاه به دلیل کاهش میزان تولیدات در کشورهای مختلف روندی کاهشی داشته و بنا به کم بودن عرضه و بالا بودن تقاضا، قیمت جهانی ورق سیاه افزایش داشته است. بعد از همه گیری کامل کرونا و اتخاذ سیاست های جدید توسط کشور ها، تولیدات ورق سیاه در سطح جهانی افزایش پیدا کرده و در نتیجه قیمت ورق سیاه متعادل تر شده است.

نمودار قیمت جهانی ورق سیاه

خریداران و فروشندگان ورق سیاه و فولاد در سطح جهانی به دنبال مرجعی مطمئن برای مشاهده ی نمودار های جهانی قیمت ورق سیاه هستند. اطلاع از نوسانات و فراز و فرود های قیمت جهانی ورق سیاه می تواند در داشتن خریدی مطمئن و بهینه تاثیر گذار باشد و به سود آوری و ارز آوری برای کشور کمک نماید. مراجع رسمی مختلفی در این زمینه هستند که آرشیو قیمت ورق سیاه را به همراه نمودار هایش به نمایش گذاشته و راهنمایی دقیق برای اطلاع از قیمت های روزانه ی ورق سیاه در سطح جهانی ارائه می دهند. 

نمودار قیمت جهانی ورق سیاه  

پیش بینی قیمت جهانی ورق سیاه

پیش بینی درست در مورد قیمت جهانی ورق سیاه می تواند به داشتن یک سرمایه گذاری پرسود در بازار های جهانی کمک کند. اگر چه این پیش بینی به عواملی همچون تعرفه صادراتی، عرضه و تقاضا در داخل کشور ها، عرضه و تقاضا در بازار های جهانی و صادراتی، قیمت موارد اولیه و ... بستگی دارد.

نوشتن دیدگاه