سبد خرید شما خالی می باشد.
چند نوع ورق سیاه داریم

فروش ورق مبارکهآیا می‌دانید که ورق سیاه چیست و چه اهمیتی در صنعت دارد؟ آهن به دلیل استحکام بالا و خواص مطلوب خود به عنوان یکی از پراستفاده‌ترین فلزات در دنیا شناخته می‌شود. به همین دلیل آهن را با فلزات دیگر ترکیب کرده و به شکل‌های مختلفی مانند ورق درآورده و از آن‌ها در صنایع گوناگونی بهره می‌برند. یکی از انواع ورق، ورق سیاه نام دارد که برای ساخت قطعات خودرو، مخازن تانک، پروفیل ساختمانی و بسیاری موارد دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این مقاله علاوه بر آشنایی با موجودیت این محصول انواع ورق سیاه را نیز خواهید شناخت. برای خرید و فروش ورق مبارکه می توانید به سایت آهن تاپ مراجعه کنید. 

چند نوع ورق سیاه داریم

انواع ورق سیاه 

به طور کلی ورق‌های فولادی به دو روش نورد سرد و گرم تولید می‌شوند که این محصولات پایه اولیه ساخت بسیاری از ورق‌های دیگر به شمار می‌روند. به بیان ساده ورق سیاه نوعی ورق فولادی است که بر مبنای روش نورد گرم یا هات رولینگ به وجود می‌آید.
برای تولید ورق سیاه مواد اولیه را در دمای بیش از 930 درجه سانتیگراد یا 1700 درجه فارنهایت تحت عملیات فشرده‌سازی خاصی قرار می‌دهند. چنین شرایطی شکل‌پذیری ورق سیاه را آسان‌تر می‌کند. لازم به ذکر است که سطح بیرونی این فلزات برعکس ورق‌های روغنی و گالوانیزه براق نیست. بنابراین روی سطح خارجی ورق‌های سیاه می‌توان برآمدگی و حالت‌های مات را دید.
انواع ورق سیاه در شرایط ویژه و متنوعی تولید شده و در بازار آهن‌آلات به فروش می‌رسند. در ضمن این محصولات ابعاد و ضخامت‌های گوناگونی هم دارند.
مدل‌های مختلف ورق سیاه به دلیل ویژگی‌های خاص خود در ساخت سازه‌های مسکونی و تجاری و همچنین تولید بدنه کامیون و ترانزیت استفاده می‌شود. در ضمن ساخت قطعات ماشین‌آلات مختلف، مخازن، مسیرهای ریلی، بنادر و کشتی‌سازی نیز از جمله حوزه‌هایی هستند که ورق سیاه را به طور گسترده بکار می‌برند. همچنین ساخت رینگ چرخ‌های اتومبیل و تولید انواع تجهیزات کشاورزی نیز از دیگر کاربردهای این محصولات به شمار می‌روند.

همانطور که ذکر شد، ورق سیاه در انواع مختلفی تولید می‌شود که دسته‌بندی انواع آن بر اساس موارد استفاده، شکل ظاهری، ترکیبات اولیه ساخت آن و بسیاری از موارد دیگر صورت می‌گیرد. در این بخش با انواع ورق سیاه آشنا خواهید شد. پس از آشنایی کامل با انواع ورق سیاه شما می توانید ورق سیاه مدنظر خود را از سایت آهن تاپ بهترین مرکز فروش آهن آلات در کرج به صورت اینترنتی بخرید.

ورق سیاه رول شده کویل یا کلاف

امروزه تولیدکنندگان مختلف ورق سیاه کلاف را در اندازه‌های گوناگون تولید می‌کنند. همچنین عرض این محصولات نیز به ضخامت آن‌ها بستگی دارد. به طور معمول ورق سیاه رول شده در ضخامت‌هایی بین 5.1 الی 15 میلیمتر ساخته می‌شود که عرض آن‌ها در اندازه‌های 1، 1.25، 1.5 و 2 متر است.
ساخت ورق سیاه کلاف از لحاظ طولی با محدودیت روبرو نیست، بنابراین این محصولات در هر طول مورد نیاز مصرف‌کننده قابل عرضه است. به طور کلی از این نوع ورق سیاه در هنگامی استفاده می‌شود که به ابعاد غیراستاندارد ورق نیاز است.

ورق سیاه فابریک یا شیت

ضخامت ورق سیاه شیت از 15 میلیمتر آغاز شده و به تدریج افزایش می‌یابد. امروزه در بازار سایزهای متفاوتی از این نوع ورق سیاه وجود دارد که به راحتی می‌توانید آن‌ها را خرید و فروش کنید. شایان ذکر است که ورق سیاه فابریک را می‌توانید در اندازه‌های پرکاربرد نیز بیابید. همچنین در صورت نیاز مصرف‌کننده امکان تولید این مدل ورق سیاه به صورت سفارشی نیز وجود دارد.

چند نوع ورق سیاه داریم

ورق سیاه معمولی

ورق سیاه معمولی در دو گرید ورق سیاه St37 و ورق سیاه St52 تولید می‌شود. حروف St بکار رفته در نامگذاری این گریدها مخفف کلمه انگلیسی Strength است معنای استحکام را دارد. همچنین عدد قرار گرفته پس از این حروف نیز بیانگر میزان سختی ورق سیاه است.
تفاوت این دو گرید در درصد کربن مورد استفاده در ساخت آن‌ها است. ورق سیاه گرید St52 به دلیل داشتن کربن بیشتر در ترکیبات شیمیایی خود درجه سختی بیشتری دارد؛ به همین دلیل این محصول در صنایع سنگین بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد.
البته برای ساخت ورق سیاه معمولی عناصر دیگری مانند گوگرد، فسفر، سیلیسیم و منگنز را نیز به ترکیبات آن اضافه می‌کنند. درصد استفاده شده از هر یک از این عناصر در ترکیب شیمیایی ورق سیاه با یکدیگر متفاوت است.

ورق سیاه صنعتی

همانطور که از نام ورق سیاه صنعتی مشخص است، این محصول با توجه به مشخصات خود به طور گسترده در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. از جمله کاربردهای این نمونه از انواع ورق سیاه می‌توان به تولید انواع پروفیل در سایزهای بزرگ، صنایع پتروشیمی و همچنین کشتی‌سازی اشاره کرد.

نوشتن دیدگاه