سبد خرید شما خالی می باشد.
0
همه چیز در مورد ورق سیاه

ورق سیاه یکی از محصولات پر مصرف فولادی است که انواع مختلفی دارد. هر یک از انواع ورق سیاه کاربرد های متفاوتی دارند. برای تولید ورق سیاه از روش نورد گرم استفاده می‌شود. این محصول پر مصرف به خاطر رنگی که دارد با ورق های فولادی دیگر متفاوت است. در این مقاله قصد داریم درباره همه چیز ورق سیاه را برای شما بگوییم تا بتوانید به راحتی از مراحل تولید ورق سیاه اطلاع پیدا کنید و فرق آن را با سایر ورق های دیگر بشناسید. ورق های سیاه به دو صورت فابریک و رول تولید می‌شوند ورق رول حالت خمیدگی دارد و برای برخی از کاربرد ها مناسب نیست، اما ورق فابریک کاملاً صاف است. این ورق ها در اندازه های دقیقی تولید می شوند و بدون ترک یا شکستگی هستند. مزایای استفاده از ورق فابریک نسبت به ورق رولی بیشتر است، به همین‌خاطر ورق سیاه فابریک نسبت به ورق رولی گران تر است. ورق های رولی دارای ضخامت کمتری هستند و قیمت آن ها پایین تر است. ورق سیاه دارای قیمت های مختلفی است. قیمت این محصول طبق فاکتور های متفاوتی تعیین می شود، به عنوان مثال ضخامت ورق، نحوه تولید ورق و نوع ورق روی قیمت آن تاثیر دارد. با توجه به این‌که ورق فابریک سیاه طبق سفارش مشتری تولید می شود، مزایای بیشتری نسبت به ورق های رولی دارد. روش تولید انواع ورق سیاه نیز روی قیمت آن تاثیر دارد. برند کارخانه و کیفیت محصولات تولیدی آن نیز جز عواملی هستند که روی قیمت ورق سیاه تاثیر می گذارند. شما می توانید جهت خرید ورق آجدار و همچنین خرید و فروش انواع آهن آلات به سایت آهن تاپ مراجعه کنید. 

همه چیز در مورد ورق سیاه

سیر‌تا‌پیاز ورق سیاه از تولید تا مصرف

ورق سیاه با استفاده از روش نورد گرم تولید می شود. این فرآورده فولادی تحت فشار و گرما قرار می گیرد تا فرم مناسبی پیدا کند. سطح ورق سیاه به دلیل فرآیند اکسیداسیون به رنگ مات در می آید و اسم ورق سیاه نیز به همین خاطر برای آن انتخاب شده است. کارخانجات بزرگ تولید کننده ورق سیاه با رعایت استانداردهای لازم انواع ورق های سیاه را در ضخامت های متفاوتی تولید می کنند. هر چه که ضخامت ورق سیاه بالاتر برود، انعطاف‌پذیری آن کم می شود. کاربرد های ورق سیاه بسیار متنوع هستند. از این محصول برای قطعات صنعتی و ساختمانی استفاده می شود. کاربردهای ورق سیاه بسیار متنوع است، به همین خاطر می توان در تولید آبگرمکن ها، در ساخت تجهیزات کشاورزی، صنایع کشتی سازی، تانکر سازی، صنایع فلزی سنگین، تجهیزات ترافیکی، ساخت گاردریل و ... از آن ها استفاده کرد. انواع مختلفی از ورق سیاه وجود دارند که با توجه به ویژگی هایی که دارند کاربرد های متفاوتی هم دارند، به عنوان مثال برای ساختمان سازی و ساخت پروفیل از ورق های سیاه با گرید ST37 استفاده می‌کنند، اما در صنایع سنگین مانند تانکر سازی از گرید ST57 استفاده می شود.

سیر‌تا‌پیاز ورق سیاه از تولید تا مصرف

مراحل تولید ورق سیاه

روش تولید ورق سیاه متنوع است و به همین خاطر کارخانه هایی که ورق سیاه را تولید می‌کنند از چهار روش برای تولید این محصول استفاده می کنند.

  • تولید گندله: در روش تولید گندله با استفاده از سنگ آهن و تبدیل کردن آن به آهن اسفنجی ورق سیاه تولید می شود. سنگ آهن دارای ناخالصی هایی است که در این روش آن را به همراه ناخالصی ها تبدیل به گلوله هایی می کنند که گندله نام دارد. پس از پخت گندله آن را با انجام یک فرایند احیای مستقیم با کربن واکنش می دهند و آهن خالص به وجود می آید. در این روش به دلیل این که اکسیژن خود را از دست می دهد حالت اسفنجی پیدا می‌کند و در این مرحله به آن آهن اسفنجی می گویند.
  • تولید فولاد مذاب: در مرحله دوم از تولید ورق سیاه باید آهن اسفنجی در کوره های قوس الکتریکی قرار بگیرد. در این کوره‌ها آهن اسفنجی تبدیل به فولاد مذاب می شود. با توجه به عناصر شیمیایی تشکیل دهنده ورق آهنی، گرید آن بعد از عملیات سربار گیری تعیین می شود و ترکیب آن یکنواخت می شود. در مرحله آخر نیز به آن گاز دمیده خواهد شد.

مراحل تولید ورق سیاه

  • تولید تختال: در مرحله تولید تختال فولادی که به صورت مذاب درآمده تصفیه می شود و توسط پاتیل داخل ماشین ریخته گری ریخته می شود. ماشین ریخته گری دارای قالبی است که به صورت یک نوار مستطیل است. مواد مذاب در این قالب شکل مستطیلی به خود می‌گیرد و در ادامه با استفاده از جریان آب خنک می شود. در مرحله تولید تختال نوار های مستطیلی که دارای ضخامت ۲۰ سانتی متر هستند تولید می شوند تا برای تولید ورق سیاه وارد مرحله نورد گرم شوند.
  • نورد گرم: در مرحله آخر تولید ورق سیاه یا نورد گرم، تختال که در مرحله پیش تولید شده بود، داخل کوره پیش گرم قرار می‌گیرد. این کوره ها دارای ۱۲۰۰ درجه سانتی گراد حرارت هستند و باعث می‌شوند تا تختال شکل پذیر شود. با استفاده از نورد خشن ضخامت مورد نظر ورق سیاه به دست می‌آید. با استفاده از غلتک ها، این تختال آن ها به ورق سیاه نهایی تبدیل می شوند. همانطور که در ابتدای بحث گفتیم ورق سیاه دارای دو نوع هستند. با استفاده از دستگاه های برش این ورق های سیاه را به ابعاد مشخصی برش می دهند و به ورقه های سیاه برش خورده تبدیل می کنند.

در این مقاله سعی کردیم به بررسی کامل ورق سیاه بپردازیم. شما می توانید ورق سیاه را از فروشگاه اینترنتی و معتبر آهن تاپ بخرید. آهن تاپ بهترین مرکز فروش آهن آلات در کرج است که ورق سیاه با ابعاد دلخواه و با کیفیت بالا به شما عرضه می کند.

نوشتن دیدگاه