سبد خرید شما خالی می باشد.
0
ورق آجدار چیست

ورق آجدار در اطراف ما کاربرد زیادی دارد. اگر زمان بالا رفتن از پله های یک پل هوایی یا پله های اضطراری ساختمانی توجه کرده باشید، ورق هایی در ساخت آنها استفاده شده است که دارای طرح های برآمده منظمی هستند. این برجستگی ها بر روی ورق با طرح های مختلفی مثل لوزی، الماس یا بادامی تولید می شوند. برخی از این طرح ها به گونه ای طراحی شده اند که در زمان بارش باران آب روی ورق ها جمع می شود اما در طرح بادامی این اتفاق نمی افتد از این رو استفاده بیشتری در فضاهای شهری و ساختمانی دارد. این ورق ها کاربرد های زیادی دارند. برای مثال در سطوح شیبدار در معابر به وفور یافت می شوند. این ورق ها با آج هایی که در سطح خود دارند، می توانند اصطکاک سطح را پایین آورده و از لیز خوردن جلوگیری کنند. ورق های آجدار را از جنس آلیاژ های مختلف نظیر گالوانیزه، استیل، ورق سیاه، ورق روغنی، آلومینیوم یا آهن می سازند. نام دیگر این ورق ها ورق شطرنجی یا ورق برجسته نیز هست. ما در تحریریه آهن تاپ قصد داریم در این مطلب به بررسی کامل ورق آجدار بپردازیم.

نحوه ساخت ورق آجدار چیست

فرایند ساخت ورق آجدار پروسه ی ساده ای است. بر اساس نوع طرح آن ها می توان گفت طرح لوزی سخت ترین طرح است اما دیگر طرح ها به راحتی روی کار پیاده می شوند. مراحل ساخت ورق آجدار مانند ورق روغنی ست با این تفاوت که در اخر کار غلتکی که طرح های مختلف آج را داراست روی ورق الگوها را حک می کند. این کار تنها به روی یک طرف ورق انجام می شود و طرف دیگر ورق بدون آج و صاف است. در فرایند تولید ورق آجدار فولادی از روش نورد گرم استفاده می شود. فرایند نورد گرم بدین صورت است که فولاد را در دمای بالای دمای تبلورش گرما داده و حالت خمیری پیدا می کند. در این صورت از بوجود آمدن تغییر در خواص مکانیکی فولاد هنگام نورد جلوگیری می شود. سپس با غلتک فولاد را به ضخامت مناسب رسانده و آج ها را حک می کنند. در آلومینیوم نیز طراحی آج به صورت فورجینگ و مهر زدن انجام می شود. رایج ترین استاندارد ورق آجدار در تولید، همان روش نورد است زیرا به صرفه ترین روش است. این ورق ها در قیمت تفاوت چندانی با ورق های معمولی ندارند. تفاوت اصلی ورق معمولی و ورق آجدار در استفاده ازغلتکی است که طرح را حک می کند.

نحوه ساخت ورق آجدار چیست

تولید و موارد استفاده از ورق آجدار

ورق آجدار در کارخانجات فولاد تولید می شود و یکی از مهم ترین موارد تولیدشان است. این کارخانه ها در کل کشور سالانه حدود ۱۰۰۰۰۰ الی ۱۵۰۰۰۰ تن از این محصول را تولید و به مصرف مشتریان می رسانند و به چرخه ی اقتصادی کشور با جلوگیری از واردات این قلم، کمک می کنند. البته اخیرا صادرات این محصول نیز افزایش یافته و از خارج شدن ارز از کشور جلوگیری می کند. از جمله کشور های وارد کننده آن کشورهای روسیه و چین هستند.
کاربرد ورق آجدار را می توان در صنایع مختلف این گونه دسته بندی نمود:

  • استفاده در سطوح شیبدار
  • استفاده در سطوحی که امکان لیز خوردن بالاست.
  • استفاده در ساخت پله های اضطراری
  • دیواره ی آسانسور
  • استفاده به صورت حفاظ در مناطق نظامی
  • استفاده در ساخت کف وانت و ماشین سنگین
  • استفاده در کارخانه در تفکیک دانه بندی مواد غذایی
  • استفاده در پل های هوایی و معابر عمومی
  • ایستگاه های اتوبوس
نوشتن دیدگاه