سبد خرید شما خالی می باشد.
وزن ورق آجدار

ورق‌های آجدار بر اساس استاندارد ورق‌های فلزی، در رسته St37 قرار می‌گیرند. این ورق‌ها همانطور که از نامشان پیداست، دارای برجستگی‌هایی به اشکال مختلف هستند که به منظور کاهش اصطکاک سطح در آن‌ها به کار می‌رود. این اشکال معمولا به شکل لوزی، بادام، الماس و عدسی تعبیه می‌شوند که در برخی از نمونه‌ها به هنگام بارندگی، آب باران در آن‌ها جمع می‌شود. البته، الگوهای بادامی‌شکل به دلیل شکل ظاهریشان مانع تجمع آب شده و در بسیاری از صنایع به کار می‌روند.

آشنایی با انواع ورق‌های آجدار

این ورق‌ها به نام‌های ورق‌ شطرنجی و یا برجسته نیز شناخته می‌شوند. از آنجایی که امکان جوشکاری در این ورق‌ها به راحتی وجود دارد، بسیاری از صنایع از آن برای پله‌ها و سایر قسمت‌های کارخانه استفاده می‌کنند. جنس این محصولات معمولا از استیل، گالوانیزه، آهن و آلومینیوم است که بسته به نوع کاربردشان مورد استفاده قرار می‌گیرند.
آج‌های این ورق‌ها موجب شده است تا امکان سر خوردن در آن‌ها به طور قابل ملاحظه‌ای کاهش یابد. از این رو، بیشترین کاربرد را در سقف‌های شیروانی و سطوح شیب‌دار دارند. فولاد مبارکه یکی از تامین کننده‌های اصلی این محصول بوده و سالانه صد هزار تن را به بازار عرضه می‌کند. تا جایی که مقدار اضافی آن به خارج از کشور صادر می‌شود. همچنین جهت خرید ورق آجدار می توانید از سایت آهن تاپ اقدام کنید.

وزن ورق آجدار

کاربرد ورق آجدار

ورق‌های آجدار به دلیل اینکه در برابر سر خوردگی و همچنین تغییرات آب و هوایی مقاوم هستند، بسیاری از صنایع مختلف از آن به عنوان یک کالای حیاتی استفاده می‌کنند. از عمده کاربرد این ورق‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • راه‌سازی
  • ساخت حفاظ‌های مخصوص برای سازمان‌های دولتی
  • استفاده در باربندهای کامیون و وانت
  • استفاده در دیواره‌های آسانسور
  • استفاده در پل
  • پله‌های اضطراری
  • ایستگاه‌های مترو و اتوبوس و غیره

از مزایای این ورق‌ها باید به مقاومت بالا در برابر انواع ضربه و خوردگی اشاره کرد. این ورق‌ها بهترین گزینه انتخاب برای مکان‌های شیب‌دار هستند تا از سر خوردگی افراد جلوگیری کنند. این ورق‌های بسیار انعطاف‌پذیر بوده و می‌توان آن‌ها را به راحتی تغییر شکل داد.

وزن ورق آجدار

محاسبه وزن ورق آجدار

وزن ورق‌های آجدار بستگی به اندازه و ضخامت آن دارد. از آنجایی که تمام ورق‌های فلزی دارای چگالی مخصوص به خود هستند، باید ابعاد و ضخامت آن را در چگالی ضرب کرد. در واقع فرمول محاسبه ورق‌های آجدار این چنین است:

طول * عرض * ضخامت * چگالی ورق = وزن ورق

حال با توجه به چگالی ورق آجدار که معادل با 7.8 است، می‌توان به راحتی وزن این ورق‌ها را محاسبه کرد. به طور مثال، وزن یک ورق آجدار با ضخامت 1 میلی متر، طول 2000 و عرض 1000 میلی متر می‌شود:

2 * 1 * 1 * 7.8 = 15.6 کیلوگرم

همانطور که می‌بینید فرمول محاسبه وزن ورق‌های آجدار بسیار ساده بوده و تنها کافیست چگالی آن را در ابعاد و ضخامت مورد نظر ضرب کرد تا وزن آن به دست بیاید.

وزن ورق آجدار
برای محاسبه وزن تمامی ورق‌های فلزی باید چگالی آن‌ها را در ابعاد و ضخامت مورد نظر ضرب کرد. اینگونه دیگر خبری از کلاهبرداری نیست و شما به راحتی می‌توانید از وزن دقیق ورق‌های خریداری شده خود مطلع شوید.

نوشتن دیدگاه