سبد خرید شما خالی می باشد.
وزن ورق استیل

ورق استیل به ورقی گفته می‌شود که بخش عمده آن (پایه اصلی آن) را آهن تشکیل داده، اما سایر عناصر و آلیاژهای دیگر نیز بر اساس ویژگی‌های آن در این ورق‌ها اعمال شده‌اند. به طور کلی، حداکثر 2 درصد از این ورق‌ها را کربن تشکیل می‌دهد؛ چراکه کربن موجب می‌شود تا مقاومت و سختی ورق‌های استیل افزایش یابند. بنابراین هر چه میزان کربن در این ورق‌ها بیشتر باشد، میزان مقاومت آن‌ها بیشتر می‌شود. البته، عکس این قضیه نیز صدق می‌کند. برای خرید انواع ورق استیل همچون ورق استیل 316 به اهن تاپ مراجعه کنید. 

انواع، ویژگی‌ها و کاربرد ورق‌های استیل

ورق‌های استیل به دو نوع تقسیم می‌شوند؛ ورق‌هایی که جذب آهن‌ربا شده و ورق‌هایی که جذب آهن‌ربا نمی‌شوند. طبیعتا، ورق‌هایی که جذب آهن‌ربا نمی‌شوند، کاربرد بیشتری داشته و قیمت آن‌ها نیز گران‌تر است. استیل‌ها، زمانی ضد زنگ می‌شوند که 10 درصد از مواد تشکیل دهنده آن‌ها کروم باشد.
از ویژگی‌های ورق‌های استیل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • ظاهری زیبا
  • مقاومت بالا در برابر زنگ‌زدگی
  • مقاومت بالا دربرابر خوردگی و حرارت
  • دوام بالا
  • قابلیت بازیافت

ورق‌های استیل در انواع مختلفی نظیر ورق طرح‌دار، ضد اسید، ضد خش، خش دار، ضد زنگ و غیره تولید می‌شوند؛ این ورق‌ها در صنایع مختلفی نظیر صنعت روغن‌سازی، صنایع غذایی، صنایع تولید شکر، صنایع کشتی سازی، صنایع پتروشیمی و غیره کاربرد دارند.

وزن ورق استیل

وزن ورق استیل

به طور کلی، وزن ورق‌های استیل بستگی به ابعاد و همچنین چگالی آن دارد؛ به گونه‌ای که هر چه ابعاد آن بزرگ‌تر باشد، طبیعتا وزن آن نیز بیشتر می‌شود. ورق‌های استیل بر اساس نوع کاربردی که دارند در وزن‌های مختلفی تولید می‌شوند. به طور مثال، ورق‌های استیلی که در صنعت کشتی‌سازی مورد استفاده قرار می‌گیرند، دارای وزن نسبتا زیادی هستند؛ چراکه ابعاد آن‌ها بسیار بزرگ بوده و باید در برابر تغییرات آب و هوایی و نفوذ آب مقاوم باشند.

محاسبه وزن ورق استیل

برای محاسبه وزن ورق‌های استیل ابتدا باید ابعاد آن را در نظر بگیریم و نسبت به چگالی آن محاسبه کنیم. همانطور که گفتیم، وزن هر ورق استیل بستگی به ابعاد و همچنین نوع کاربرد آن دارد. ضخامت ورق نیز جزو مولفه‌های مهم در محاسبه وزن ورق‌های استیل است. معمولا، اندازه و ضخامت این ورق‌ها برحسب میلی متر محاسبه شده و وزن آن نیز بر اساس کیلوگرم است.

روش محاسبه وزن ورق استیل

به طور کلی، برای محاسبه وزن تمامی فلزها از یک فرمول واحد و جهانی استفاده می‌شود. این فرمول نه تنها برای ورق‌های آلومینیومی، بلکه برای تمامی فلزات دیگر نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. از آنجایی که هر فلز دارای چگالی مختص به خود است، باید ابعاد و ضخامت آن‌ها را در چگالی مخصوصشان ضرب کرد. از این رو برای محاسبه ورق‌های استیل از فرمول زیر استفاده می‌کنیم:

طول * عرض * ضخامت * چگالی ورق = وزن ورق

به طور مثال، برای محاسبه یک ورق استیل با ضخامت 1 میلی متر، طول 2000 میلی متر و عرض 1000 میلی متر با توجه به چگالی 7.84 ورق استیل اینگونه برآورد می‌شود:

2 * 1 * 1 * 7.84 = 15.68 کیلوگرم

وزن ورق استیل

در این مطلب از وب‌سایت آهن تاپ شما را با نحوه محاسبه وزن ورق‌های استیل آشنا کردیم. این ورق‌ها در ابعاد و کیفیت‌های مختلفی ساخته شده و در صنایع مختلف بسته به نوع کاربردشان مورد استفاده قرار می‌گیرند. بهتر است برای خرید این ورق‌ها با نحوه محاسبه آن آشنا باشید تا از اعتماد شما سوءاستفاده نشود.

نوشتن دیدگاه