سبد خرید شما خالی می باشد.
0
تفاوت ورق سیاه و روغنی چیست؟

مهم ترین تفاوت ورق های سیاه با ورق های روغنی در فرآیند تولید آن ها است به گونه ای که ورق های سیاه توسط فرآیند نورد گرم و ورق های روغنی با فرآیند نورد سرد ساخته می شوند. در کل اطلاع از تفاوت های این دو نوع ورق بسیار حائز اهمیت است، زیرا ورق های سیاه و روغنی کاربردهای گسترده ای دارند و برای شروع هر پروژه ای با توجه به نوع کاربرد باید ورق مناسب انتخاب شود. طبق بررسی هایی که انجام شده ورق های فولادی که توسط نورد گرم تولید می شوند اغلب کیفیت پایین تری نسبت به ورق هایی دارند که توسط نورد سرد تولید شده اند و به دلیل گرمایی که به آن ها وارد می شود دیگر نیازی به گرمای مجدد ندارند، از این رو با کاهش دما اغلب حجم آن ها کم خواهد شد. با این تفاسیر نمی توان تغییر سایز و شکل ورق های سیاه را کنترل کرد. در صورتی که ورق های روغنی ابعاد مشخص و استانداردی دارند که دچار تغییر نمی شود. اکثر افرادی که ورق سیاه را برای استفاده انتخاب می کنند کیفیت و ظاهر محصول برای آن ها اهمیت ندارد و بیشتر به خصوصیات مکانیکی محصول توجه دارند.

تفاوت ورق سیاه و روغنی چیست؟

بررسی تفاوت های ورق روغنی و سیاه در صنعت

به طور کلی با توجه به مطالبی که در بالا به آن ها اشاره شد ورق های روغنی و سیاه تفاوت های بسیاری با هم دارند و همین تفاوت ها سبب شده کاربردهای متفاوتی در صنعت داشته باشند. دستگاه های نورد گرم تکامل یافته هستند و قیمت نسبتا بالایی دارند، زیرا این دستگاه ها باید در اندازه و شکل کاملا استاندارد تولید شود و برای ورق هایی با سایز بزرگ بسیار مناسب است، اما باید دقت داشت ورق های روغنی که با نورد سرد تولید می شوند سطح با کیفیت تری دارند. در واقع کاملا صاف و یکنواخت هستند، از این رو ظاهری زیبا دارند و به نسبت سختی بالاتری از ورق های سیاه دارند. در صورتی که ورق های سیاه استحکام بیشتری دارند. ورق های سیاه سایز بزرگ تری دارند و اغلب برای تولید محصولات بزرگ مورد استفاده قرار می گیرند و اغلب از آن ها به عنوان ماده اولیه ورق های روغنی استفاده می شود و ورق های روغنی در صنعت برای محصولات کوچک کاربرد دارند. این ور ق ها بیشتر برای ساخت و ساز، خودرو سازی، مبلمان سازی و ... مورد استفاده هستند. در صنایعی که ابعاد اهمیت زیادی دارد باید از ورق روغنی استفاده کرد، زیرا این ورق ها با ابعادی بسیار دقیق و استاندارد تولید می شوند، اما اگر به ورقی با انعطاف پذیری بیشتر نیاز دارید تا آن را به شکل های گوناگون در بیاورید بهتر است از ورق های سیاه استفاده کنید.

بررسی تفاوت های ورق روغنی و سیاه در صنعت

تفاوت سایز ورق سیاه و ورق روغنی

ورق های روغنی و سیاه از نظر شکل ظاهری، خصوصیات فیزیکی، سایز، فرآیند تولید و ... با هم تفاوت هایی دارند که تفاوت سایز آن ها بسیار چشم گیرتر است. ورق های سیاهی که تولید می شوند اغلب سطح خشنی دارند، به همین دلیل نمی توان ابعادی دقیقی برای آن ها در نظر گرفت. ورق هایی که با نورد گرم ساخته می شوند اغلب ضخامت بیشتری نسبت به ورق های روغنی دارند، از این جهت با پرداخت سطح آن ها می توان ضخامت آن ها را کم کرد و به عنوان مواد اولیه در فرآیند نورد سرد آن ها را مورد استفاده قرار داد. ورق های روغنی در سه مدل مختلف با چند سایز استاندارد تولید و به بازار عرضه می شوند علاوه بر این این ورق ها به دو صورت فابریک و رول فرم موجود هستند که در مدل فابریکی سایز بندی طبق استانداردها است و توسط کارخانه ورق ها به ابعاد مورد نظر برش داده می شوند، اما در مدل رول فرم مصرف کننده با توجه به نیاز می تواند طول ورق را تعیین و برش دهد. ورق های سیاه در دو دسته صنعتی و معمولی تولید می شوند که سایزهای متفاوتی دارند. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید باکارشناسان آهن تاپ در ارتباط باشید. آهن تاپ عرضه کننده ورق روغنی و ورق سیاه با بالاترین کیفیت است.

نوشتن دیدگاه